Parapety wewnętrzne są jednym z elementów wykończeniowych każdego domu, zwyczajowo chcemy aby były one stylowe lecz zarazem solidne.
Parapety wewnętrzne z marmuru są eleganckie i wytrzymałe, marmur jest trwały oraz odporny na pęknięcia i zarysowania a wszystko to dzięki wielkiej twardości oraz sprężystości. Wadą marmurowych parapetów jest cena, w wielu wypadkach jest większa od tradycyjnych na przykład drewnianych parapetów. Marmur jest również podatny na plamy oraz zanieczyszczenia. Parapety wewnętrzne marmurowe, nadają się praktycznie do każdego wnętrza, pamiętajmy także, że możemy dopasować sobie kolor marmuru, z którego chcemy wykonać nasz parapet. Jeśli decydujemy się na kupno takich parapetów mamy duży wybór między marmurami pochodzącymi z Polski, Włoch, Skandynawii i wielu innych krajów. Nie można zapomnieć o tym, że marmur choć wytrzymały i odporny również jest podatny na uszkodzenia, wyjątkową uwagę należy zwrócić przy transporcie i montażu.
Parapety wewnętrzne z PVC bardzo często są dodatkiem do okien z tworzyw sztucznych, przy takim zestawieniu nasze mieszkanie wygląda o wiele bardziej zjawiskowo. Parapety te produkowane są z twardego polichlorku winylu, mają budowę komorową aby zwiększyć sztywność, oraz wytrzymałość. Często aby uzyskać efekt nabłyszczenia parapetu nakładane są na niego folie dekoracyjne, lub są one pokrywane laminatem. Jedną z wad tych parapetów jest wysoka wrażliwość na podwyższoną temperaturę, oraz podatność na plamy, jeżeli przypadkowo wylejemy na parapet wodę, może zostać plama nie do mycia. Mimo takich wad cieszą się one sporą popularnością wśród klientów. Atutem tych parapetów jest bez wątpienia cena.
Parapety wewnętrzne z konglomeratu to parapety, które przypominają kamienie naturalne, przez co są trwalsze oraz mniej podatne na uszkodzenia. Najważniejszą cechą parapetów z konglomeratu jest ich wytrzymałość na uderzenia oraz zaplamienia. Są drogie lecz warte swojej ceny. Parapety tego typu pasują do każdego wnętrza, przy zakupie możemy wybrać interesujący nas odcień. Parapety te są przeznaczone głównie do montażu z oknami z tworzyw sztucznych. Konglomerat jest produktem przemysłowym, który jest zrobiony w 95% z kamienia naturalnego a pozostałe 5 % to żywica poliestrowa spełniająca rolę łącznika.